Patřím do generace, která končila studium po roce 1989. Do generace, která v té době začínala kumulovat majetek a/nebo podnikat. Do generace, která pomalu začíná prožívat odchod rodičů a přátel – a společně s tím si uvědomovat lidskou smrtelnost.
Pokud to máte podobně – a vaše firma či majetek úspěšně rostou – pravděpodobně máte strategii dobře nastavenou. Víte, kam jdete. Budujete důvěru. Procesy fungují.
A teď otázka na tělo – máte stejně jasno i v otázce předání majetku, případně nástupnictví? Přistupujete k této strategii se stejnou důsledností?
Faktem je, že mnoho lidí začíná o strategii předání majetku uvažovat až kolem 50tého roku života. A aktivně se v této záležitosti angažovat po šedesátce. Majetné lidi nevyjímaje.
Jinými slovy – jestliže patříte do „stejné party“, tak nějak spoléháte na to, že – v případě nutnosti – se to nějak vyřeší. Jenže … nevyřeší.
S tím, jak rodina roste, její fungování se komplikuje. Komunikace slábne a roste riziko vzájemného nedorozumění, ztráty důvěry – a nakonec i rozprášení toho, co jste roky budovali.
Je jasné, že tvorba strategie pro předání rodinného bohatství – byť za vaší plné přítomnosti – je mnohem citlivější než ta byznysová. Kromě byznysové složky v ní totiž hraje mnohem větší roli lidský faktor – vztahy a emoce. Přesto obě stojí na velmi podobných principech.
1. VIZE A HODNOTY
V byznysu víte, čeho chcete dosáhnout a jaké hodnoty jsou pro vás důležité. A tomu přizpůsobujete svá rozhodnutí. Při předávání majetku to je velmi podobné.
Krátký check-list
💡Napadlo vás, že pokud například vlastníte prosperující podnik, který není životní vizí vašich dětí, jeho prodej nebývá jedinou možností? Co předat jeho řízení manažerům zvenčí? A kdo vybere externí management tak, aby vize, kultura i hodnoty zůstaly ve firmě zachovány – vy nebo děti, které k podniku nemají žádný vztah?
2. ROLE A KOMPETENCE
Byznys pravděpodobně neděláte sami, ale s lidmi. Máte jistě rozdělené role, jasně dané odpovědnosti pro každou z nich, nastavené komunikační a rozhodovací linie. Proč v rámci správy rodinného bohatství přemýšlet jinak?
Krátký check-list
💡S častější frekvencí rozvodů a nových sňatků mívá jedna rodina často děti ze dvou manželství, někdy i ze tří. Výjimkou dnes nejsou rodiny, které zakládají nesezdané páry. Ani registrovaná partnerství. Vědí všichni, co se od nich jako budoucích dědiců očekává? Souhlasí s tím? A připravují se na svoji roli?
3. LIDÉ A STRUKTURA
Ve firmě jistě pracujete s dohodami, CRM, zákaznickými i zaměstnaneckými plány. Probíhají různé typy rad a schůzek, 1:1 rozhovory o plánech a vzájemných očekáváních. Vzájemně se udržujete v obraze i v kondici a motivujete se. A jak máte nastavený systém fungování a komunikace v rámci rodiny?
Krátký check-list
💡Každá rodina je unikátní. Proto neexistuje žádná příručka, která se hodí všem. Věděli jste, že rodina o třech generacích může mít třeba 10 členů, což v reálu představuje 45 komunikačních linií? Obrovskou výhodou je, pokud spolu jako rodina skvěle vycházíte. Více a více rodin však řeší problém, jak docílit toho, aby se všichni cítili respektovanou součástí.
Dobrou zprávou je, že se to dá elegantně řešit. Stačí ke strategii předání rodinného bohatství přistoupit se stejnou pečlivostí. A pokud máte pocit, že jde o záležitost příliš komplexní, můžete v rámci každého pilíře využít odborníky, kteří vám se vším pomohou.
Máte-li k tomuto článku jakékoliv otázky, napište mi na andrea@andreaciganik.com.